این مطلب ۲۷ بار خوانده شده
دوست وهمرزم صمیمی شهید شاهمرادی :

بازگویی لحظه شهادت شهید شاهمرادی

با این بیان ها و گفتار ناقص ما، هرگز شاهمراد آن گونه که بود شناخته نمی شود و هرکسی تصویری از وی را برای خود ترسیم می کند، ولی شاهمراد بالاتر آن است و هرگز شناخته نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار بسیج عشایری از اصفهان ؛ رزمنده سرافراز ، برادر خان احمدی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این سازمان به بیان ویژگی های شخصیتی سردار شهید محمد علی شاهمرادی پرداخت.

وی در این گفتگو به بیان خصوصیات رفتاری شهید شاهمرادی پرداخت و گفت: شخصیت شهید شاهمرادی  دارای ابعاد گسترده ای بود و این نکته یکی از بارزترین خصلت های ایشان بود که باعث می شد وی بتواند با همه اقشار ارتباط برقرار نماید و همه را به خود جذب کند.

خان احمدی به قدرت عظیم فرماندهی شهید شاهمرادی اشاره کرد و افزود: به اعتراف همه همرزمان شهید ، شاهمرادی در رهبری و هدایت نیروها بسیار توانا بود و گواه آن این باور نیروها بود که "هرکجا شاهمرادی باشد حتما پیروزی حاصل می شود ."

ایشان در این مورد به بیان خاطره ای از شهید شاهمرادی پرداخت و بیان داشت: در یکی از عملیات ها دشمن به خط ما یورش برد و با ایجاد شکاف در نیروها همه برنامه عملیات را مختل کرد. وظیفه مقابله با این مسئله به عهده شاهمرادی نهاده شد و وی با ورود به صحنه و هدایت مستقیم نیروها ظرف کمتر از سه ساعت خط  را به هم متصل کرد  و دشمن را عقب راند. من خبر  را به گوش فرمانده تیپ رساندم که وی چند مرتبه با تعجب زیاد پرسید: واقعا خط متصل شد ؟!

حاج آقا خان احمدی در ادامه به چند بعدی بودن شخصیت سردار شاهمرادی پرداخت و خاطر نشان کرد: از هریک از همرزمان شاهمراد در مورد وی سؤال کنید از دیدی ایشان را معرفی می کند؛ یکی از بعد اخلاق، یکی از بعد فرماندهی، یکی از بعد رشادت و دلیری، یکی از بعد شجاعت و نترسی و یکی از بعد عرفانی؛ و این مطلب به خاطر ابعاد بسیار گسترده شخصیت وی بود و اینکه شاهمرادی با هر کس متناسب با شخصیتش ارتباط برقرار میکرد.

دوست صمیمی شهید شاهمرادی از حال و هوای سردار در لحظه شهادت سخن به میان آورد و گفت : من حدود دو شبانه روز آخر را مدام با ایشان بودم و تغییرات رفتار وی و آماده شدنش برای عروج را حس میکردم . شاهمراد کم صحبت شده بود ؛ دیگر از شوخی های همیشگیش خبری نبود ؛ غذا نمی خورد ؛ آب نمیخورد و مدام در فکر بود و ذکر می گفت . من با اصرار فراوان توانستم یکی دو مغز گردو و جرعه ای آب به او بخورانم .

خان احمدی افزود : در روز شهادت ایشان از صبح باهم به وسیله یک دستگاه موتور به نیروها سرکشی کردیم و شاهمراد تمام جوانب را بررسی میکرد . در یکی از موقعیت ها حدود ۵۰ تانک دشمن صف آرایی کرده بودند و نیروها را زیر گلوله گرفته بودند . شاهمراد گفت باید فکری کرد و با هم به یکی از مواضع روبروی تانک ها رفتیم . سه خاکریز در پیش روبود . شاهمراد گفت باید به آن خاکریز سوم برسیم و هرجا من رفتم توهم پشت سر من حرکت کن . شاهمراد باشجاعت وصف ناپذیری در زیر گلوله مستقیم دشمن جلو میرفت و من نیز به دنبال وی حرکت میکردم . به سنگر اول رسیدیم و از آن به دومین سنگر رفتیم . در راه سومین سنگر گلوله توپی شلیک شد که هردو روی زمین دراز کشیدیم به صورتی که سر شاهمراد کنار پهلوی من قرار گرفت . ناگهان سوزشی در ناحیه پهلو احساس کردم که دریافتم ترکشی به من اصابت کرده است . فریادی زدم و چرخیدم ؛ دیدم شاهمراد آرام خوابیده است . چند مرتبه وی را صدا زدم ولی پاسخی نشنیدم . متوجه شدم شاهمراد به شهادت رسیده است . بله ، ترکش از یک طرف سر او وارد و از طرف دیگر خارج شده بود و به پهلوی من اصابت کرده بود . به هر زحمتی بود خود را عقب رساندم و خبر شهادت وی را به سردار زاهدی فرمانده تیپ گفتم . ایشان با دو دست زانوهایش را گرفت و روی زمین نشست . گفت : خان احمدی تا پایان عملیات کسی نباید از این مسئله مطلع شود و من نیز اطاعت کردم .

همرزم سردار شهید شاهمرادی در پایان خاطر نشان کرد : با این بیان ها و گفتار ناقص ما ، هرگز شاهمراد آن گونه که بود شناخته نمی شود و هرکسی تصویری از وی را برای خود ترسیم می کند ، ولی شاهمراد والا و بالاتر آن است و هرگز شناخته نمی شود .

لازم به ذکر است عکس آورده شده در خبر ، تصویر شهید شاهمرادی چند ساعت قبل از شهادت وی در عملیات کربلای ۵ ، در حال وداع با همرزمان می باشد

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات